Wygładzanie
Prosty ruch od klatki kluczowej do klatki kluczowej nie sprawia naturalnego wrażenia. W prawdziwym życiu nic nie porusza się w sposób czysto liniowy – każdy ruch rozpoczyna się i kończy bezruchem oraz przyspiesza i zwalnia, by w końcu osiągnąć określoną prędkość. Podobne wrażenie naturalnego ruchu można odtworzyć w Earth Studio, wygładzając klatki kluczowe.
Wygładzanie w edytorze klatek kluczowych
Możesz dodać do animacji podstawowe wygładzanie z poziomu edytora klatek kluczowych. Wystarczy, że klikniesz prawym przyciskiem myszy klatki kluczowe, w przypadku których chcesz zastosować wygładzanie, i wybierzesz opcję z menu.
Wygładzanie do zewnątrz tworzy wrażenie przyspieszenia z klatki kluczowej. Wygładzanie do wewnątrz tworzy wrażenie spowolnienia do klatki kluczowej. Automatyczne wygładzanie dodaje zarówno efekt wygładzenia do wewnątrz, jak i do zewnątrz.
Aby zastosować szybkie wygładzanie, możesz użyć skrótu ⌘, klikając jednocześnie klatkę kluczową.
Wygładzanie w edytorze krzywych
Kliknięcie atrybutu wyświetli specjalny widok o nazwie Edytor krzywych. W tym widoku ruch jest wyświetlany wizualnie jako krzywa Béziera. Każda krzywa prezentuje wartość atrybutu w czasie. Im ostrzej linia wznosi się lub opada, tym szybszy jest ruch. Linie te nazywa się krzywymi wartości.
Dodawanie i dostosowywanie wygładzania
Jeśli dla klatki kluczowej zostanie zastosowane wygładzanie, wizualnie będzie ono mieć postać uchwytu wygładzania z możliwością edycji. Korzystając z tych uchwytów, można uzyskać pełną kontrolę nad wytworzonym wrażeniem ruchu.
Aby utworzyć uchwyty wygładzania na klatce kluczowej, użyj tego samego menu wywoływanego prawym przyciskiem myszy (lub ⌘ i kliknięcia klawisza skrótu) co w edytorze klatek kluczowych. Następnie kliknij i przeciągnij uchwyty, by dostosować ich działanie wygładzające.
Klawisze modyfikujące umożliwiają łatwe manipulowanie w zakresie istniejących uchwytów:
- Przytrzymaj ⇧, by przyciągnąć uchwyt wygładzania do kąta 0°.
- Przytrzymaj ⌥ podczas przeciągania, by odłączyć uchwyt wygładzania od jego pary i kontrolować go indywidualnie.
- Przytrzymaj ⌘ podczas przeciągania, by dostosować długość i kąt obu uchwytów wygładzania jednocześnie.
Możesz także kliknąć uchwyt i odciągnąć go od klatki kluczowej, przytrzymując klawisz modyfikujący, by dynamicznie ustawić pozycję początkową.
- Użyj ⌘, by ustawić oba uchwyty.
- Użyj ⌥, by ustawić pojedynczy uchwyt.
Dostosowywanie klatek kluczowych
Edytor krzywych pozwala także dostosować wartości istniejących klatek kluczowych. Możesz klikać i przeciągać klatki kluczowe w dowolnym kierunku, by na bieżąco dostosowywać ich wartość i czas. Przytrzymaj ⇧, by ograniczyć zmiany do osi poziomej lub pionowej.
Wyświetlanie wielu krzywych atrybutów
Możesz jednocześnie wyświetlać i dostosowywać wiele krzywych atrybutów. Wystarczy, że klikniesz ⌘ dla nazwy atrybutu, by go dodać lub usunąć z Edytora krzywych. Kliknij ⇧ dla atrybutu, by dodać wszystkie atrybuty pomiędzy nim a aktualnie wybraną pozycją.
Użyj Esc, by wyjść z Edytora krzywych, lub kliknij dowolną pustą przestrzeń na liście atrybutów.
Krzywe wartości – informacje
Aby optymalnie wykorzystać krzywe wartości, należy pamiętać o kilku kwestiach.
W większości przypadków celem wygładzania jest uzyskanie pomiędzy klatkami kluczowymi płynnego ruchu bez nieregularności i zacięć. Zasada przewodnia brzmi: gładkie krzywe to płynny ruch.
W czasie pracy warto zwracać uwagę na to, jak krzywe wartości wchodzą w klatki kluczowe i z nich wychodzą. Jeśli krzywe są gładkie, ruch będzie płynny.
Aby utworzyć gładkie przejścia do i z braku ruchu, warto zwrócić uwagę na to, by uchwyty wygładzania były dokładnie poziome. Im dłuższe są uchwyty wygładzania, tym większe będzie przyspieszenie/spowolnienie.
Warto także zwrócić uwagę na to, by wygładzanie miało takie same wartości dla różnych atrybutów. Np.: jeśli dodasz automatyczne wygładzanie do atrybutów pozycji, ale zapomnisz dodać je do przesunięcia i nachylenia, możesz zauważyć pewne niepożądane zacięcia spowodowane tym, że kamera będzie zwalniać i się zatrzymywać, podczas gdy obrót będzie trwać nadal w sposób liniowy.
Należy pamiętać o tym zwłaszcza podczas korzystania z szerokości i długości geograficznej. Te atrybuty określają ścieżkę kamery poruszającej się nad powierzchnią Ziemi. Jeśli zostaną w różnym stopniu wygładzone, kamera będzie podążać inną ścieżką. Zapoznaj się z sekcją Widok łączony zawierającą szczegółowe omówienie zakrzywionych ścieżek.
Krzywe prędkości – informacje
Niektórzy twórcy animacji wolą korzystać z wygładzania przy użyciu krzywych prędkości zamiast krzywych wartości. Widok krzywej prędkości wykorzystuje dokładnie te same dane, co widok krzywych wartości, wyświetla jednak dane w inny sposób: w postaci wykresu prędkości (szybkości zmiany) w czasie.
Krzywe prędkości działają inaczej niż krzywe wartości. Możesz wpłynąć jedynie na wygładzanie i czas, nie możesz natomiast zmienić samych wartości klatek kluczowych. Uchwyty wygładzania są obecne, wpływają jednak na przyspieszenie do/od klatki kluczowej, a nie na samą jej prędkość.
Kliknij klatkę kluczową i przeciągnij ją w kierunku ↑ / ↓, by zmienić prędkość w ramach danej klatki kluczowej. To ustawienie może się przydać do wyrównania prędkości dwóch różnych odcinków w środku klatki kluczowej.
Przeciągnięcie uchwytów wygładzania klatki kluczowej w kierunku ← / → spowoduje dostosowanie wpływu prędkości danej klatki kluczowej na ruch następujący przed nią lub po niej. Mówiąc krótko: długie uchwyty wygładzania to bardziej zauważalny efekt przyspieszenia.