Sprawdzone metody
Zdjęcia z Earth Studio mają niesamowitą jakość i zakres, jednak na to, jak będą one wyglądać w animacji, ma wpływ wiele czynników. Poznaj tajniki zdjęć satelitarnych i zdjęć 3D Ziemi oraz nasze porady i wskazówki przydatne na etapie postprodukcji. Dzięki nim uzyskasz najlepsze możliwe wyniki.
Korzystanie ze zdjęć 3D
Wykorzystując pełen potencjał danych z programu Miasta 3D dostępnych w Earth Studio, można tworzyć niemal fotorealistyczne animacje o jakości kinowej. Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, które pozwolą Ci uzyskać taką właśnie jakość. Korzystaj z nich, podejmując decyzje o sposobie klatkowania obiektu i animowania ujęcia.
Przeglądanie dostępnych danych z programu Miasta 3D
Dane 3D terenu są dostępne dla prawie całej powierzchni Ziemi (góry, doliny i inne elementy topograficzne znacznych rozmiarów). Dzięki ogromnej, stale rosnącej liczbie punktów orientacyjnych i ośrodków miejskich dostępne są wysoce szczegółowe zdjęcia uwzględniające geometrię 3D. Mniejsze elementy, takie jak budynki, mosty, a nawet poszczególne drzewa, są przedstawiane na zdjęciach z dużą dokładnością.
Możesz wyświetlić wszystkie dane z programu Miasta 3D bezpośrednio w Earth Studio. Wystarczy, że klikniesz opcję Dostępne dane z programu Miasta 3D w menu Widok, by nałożyć interaktywną mapę na powierzchnię Ziemi.
Zachowaj minimalną odległość
Zdjęcia 3D w Earth Studio mają wysoką rozdzielczość, istnieją jednak granice tego, jak ostre mogą one być po ustawieniu kamery na małych wysokościach. Dotyczy to zwłaszcza trudniej dostępnych obszarów Ziemi.
Podczas uwzględniania ujęć w klatkach postaraj się unikać sytuacji, w których kamera zbliża się zbyt mocno do budynków lub innych punktów orientacyjnych. Rozmazane tekstury widoczne podczas renderowania to znak, że odległość jest zbyt mała – spróbuj nieco odsunąć kamerę, by uzyskać ostrzejsze zdjęcia.
Jakość zdjęć na poziomie ulicy
W miastach tekstury i siatki mogą mieć niższą jakość na poziomie ulicy. Unikaj ustawiania kamery na potrzeby animacji zbyt blisko ziemi lub pomiędzy budynkami, ponieważ pod tymi kątami łatwiej ujawniają się niedoskonałości.
Unikaj dużego nachylenia kamery
Wraz ze zwiększaniem się kąta nachylenia kamery rośnie także widoczność geometrii w klatce. Aby zrównoważyć i utrzymać wydajność, Earth Studio musi zredukować model 3D i dane tekstur. Skutkiem tego może być niższa jakość zdjęć w końcowej animacji.
Dane 3D z reguły wyglądają najlepiej, gdy są pokazywane z kamery nachylonej pod kątem od 40° do 60°. Takie ustawienie pozwala uzyskać efekt najbliższy temu, jaki towarzyszy rejestrowaniu zdjęć z samolotów poruszających się na małych wysokościach.
Tyle w kwestii teorii. Zasady są po to, by je łamać! Pozwól sobie na nieco więcej kreatywności w zakresie kompozycji ujęcia i skorzystaj z kilku atrybutów kinowych, by uzyskać jak najlepsze wyniki.
Korzystanie ze zdjęć satelitarnych
Kulę ziemską w Earth Studio tworzą w całości zdjęcia satelitarne, z których wiele ma wysoką rozdzielczość. Zdjęcia są aktualizowane w celu poprawy jakości i lepszego odzwierciedlenia bieżącego stanu na świecie. Najnowsze zdjęcia zostały wykonane od jednego do trzech lat temu.
Zdjęcia są dostępne dla praktycznie całej powierzchni ziemi, ale stopień ich szczegółowości może się różnić w zależności od lokalizacji. W wybranych lokalizacjach można zauważyć różnice w poziomie szczegółowości w postaci wyraźnie odróżniających się kwadratowych obszarów na powierzchni kuli ziemskiej. To właśnie fragmenty obrazów tworzące kulę ziemską w Earth Studio.
Fragmenty obrazów
Wszystkie obrazy w Google Earth są dodatkowo podzielone na fragmenty danych. Podczas powiększania obrazu duże fragmenty dzielą się na mniejsze, z których każdy kolejny zawiera bardziej szczegółowy obraz Ziemi. To oznacza, że każdy punkt na kuli ziemskiej znajduje się na wielu różnych fragmentach obrazu. Jedne dzielą się dodatkowo na wiele innych (np. miasta i obszary zamieszkane przez ludzi), a inne tylko na kilka (trudno dostępne rejony, takie jak polarne czapy lodowe). Earth Studio wybiera fragmenty do wyświetlenia na podstawie wysokości kamery.
Czasami na zrenderowanej animacji można dokładnie odróżnić granice położonych obok siebie fragmentów obrazu – zwłaszcza jeśli obraz przedstawia słabiej zaludnione obszary Ziemi. Fragmenty obrazu są często aktualizowane w różnych odstępach czasu i z zachowaniem różnego stopnia szczegółowości. Jednocześnie możesz patrzeć na dwa zbiory obrazów zarejestrowane przez różne satelity w odstępie wielu lat. Jeśli to możliwe, postaraj się dostosować w swojej animacji wysokość, by wymusić na Earth Studio użycie innego zbioru fragmentów. Możesz spróbować także przeprowadzić renderowanie w niższej jakości renderowania.
Gdy tylko jest to możliwe, Google Earth gromadzi zdjęcia o najwyższej rozdzielczości i stara się eliminować łączenia fragmentów, zmiany kolorów i inne artefakty. Więcej informacji znajduje się tutaj.
Stosowanie supersamplingu w celu poprawy jakości
Earth Studio korzysta z rozmiaru klatki, by określić poziom jakości siatki i tekstury. Oznacza to, że renderowanie powyżej domyślnego poziomu 1080p pozwoli uzyskać dane znacznie wyższej jakości – więcej geometrii w tle i wyższej jakości siatki na pierwszym planie.
Gdy zauważysz utratę jakości danych 3D, np. w sytuacji, gdy kamera ustawi się pod małym kątem, spróbuj przeprowadzić renderowanie, podwajając standardową rozdzielczość (3840 × 2160). Wynik renderowania powinien teraz być dużo bardziej szczegółowy. Następnie możesz przywrócić w wybranym przez siebie oprogramowaniu do edycji niższą jakość 1080p dla renderowania.
Redukcja prążków mory
Technika supersamplingu pozwala także zminimalizować aliasing artefaktów występujących często w obszarach ze złożonymi powtarzającymi się teksturami, takimi jak prążki mory w oknach wieżowców.
Dodawanie kształtów i etykiet
Nakładki pozwalają dodawać obramowania, kształty i tekst przy użyciu formatu KML. Dowiedz się więcej na temat formatu KML
Często prościej jest użyć oprogramowania do tworzenia kompozycji w celu uwzględnienia tych elementów w obrazach po ich zrenderowaniu; takie rozwiązanie pozwala także skorzystać z możliwości, jakie często daje tego rodzaju oprogramowanie. W ten sposób uzyskasz pełną kontrolę nad stylem i otrzymasz możliwość korzystania ze skomplikowanych efektów, takich jak nanoszone ścieżki. Eksport danych 3D kamery przyspiesza i ułatwia ten proces.