Poruszanie się po interfejsie
Zanim przystąpisz do tworzenia animacji, poświęć chwilę na zapoznanie się z interfejsem Earth Studio. Składa się na niego wiele różnych elementów. Aby łatwiej je zrozumieć, możesz podzielić go na trzy główne obszary: widoczny obszar, edytor i pasek górny.
Widoczny obszar
To głównie za pomocą widocznego obszaru wchodzisz w interakcje z Earth Studio. Widoczny obszar stanowi główne narzędzie do poruszania się po powierzchni Ziemi i pełni funkcję podglądu animacji w czasie rzeczywistym.
Odkrywanie Ziemi
Nawigacja jest prosta: wystarczy kliknąć i przeciągnąć kulę ziemską, by przesunąć widok.
Aby powiększyć lub pomniejszyć, wystarczy kliknąć i przeciągnąć prawym przyciskiem myszy lub przewinąć.
Możesz przytrzymać ⌥ podczas przeciągania, by poruszać się ruchem okrężnym wokół środka widocznego obszaru. Dzięki temu masz dokładną kontrolę nad kierunkiem i kątem nachylenia kamery. Możesz też użyć ←→, by zmienić kierunek, lub ↑↓, by dostosować kąt nachylenia.
Aby przeskoczyć bezpośrednio do konkretnej lokalizacji, wpisz ją w polu Szukaj w pasku na górze.
Opcje widoku
Menu Widok (na pasku pliku u○góry ekranu) oferuje kilka opcji dostosowania widocznego obszaru.
Widok łączony
Możesz zmienić liczbę widocznych obszarów. Dzięki temu masz lepszą kontrolę nad kamerą; możesz na przykład edytować ścieżkę kamery, obserwując jednocześnie widok kamery. Więcej informacji na ten temat zawiera sekcja Widok łączony.
Jakość podglądu
Możesz podnieść lub obniżyć jakość renderowanej zawartości w widocznym obszarze.
Prowadnice
Możesz wyświetlić lub ukryć linie w widocznym obszarze, używając skrótu ⌥G. Do wyboru są trzy rodzaje prowadnic: Bezpieczne marginesy (przydatne na potrzeby przesyłania), 3 na 3 (pozwalające stworzyć idealną kompozycję) lub Środek. Możesz poruszać się między tymi opcjami, używając skrótu ⌥⇧G.
Maska widocznego obszaru
Możesz dostosować nieprzezroczystość znajdujących się w widocznym obszarze bocznych nakładek, które wpływają na szerokość renderowanej kompozycji.
Dostępne dane z programu Miasta 3D
Możesz włączać i wyłączać nakładkę mapy Dostępne dane z programu Miasta 3D. Uwaga: włączenie nakładki Dostępne dane z programu Miasta 3D może obniżyć wydajność odtwarzania.
Punkty trasy
Możesz wyświetlić lub ukryć panel Punkty trasy pozwalający wyświetlać i edytować istniejące punkty trasy.
Edytor
Poniżej widocznego obszaru znajduje się edytor – podstawowy obszar roboczy do tworzenia animacji. Po lewej stronie edytora znajduje się lista atrybutów, a po prawej – oś czasu.
Lista atrybutów
„Atrybuty” to elementy kuli ziemskiej, które można animować, takie jak pozycja kamery i○jej obrót. Każdy atrybut jest wyświetlany obok jego bieżącej wartości i przycisku klatki kluczowej. Atrybuty są podzielone na grupy związane z ich funkcją.
Earth Studio domyślnie wyświetla dwie grupy atrybutów: Pozycja kamery i Obrót kamery. Nie możesz wyświetlić Ziemi bez określenia pozycji i obrotu kamery – atrybuty te są wymagane w przypadku każdego projektu.
Dodaj atrybuty
Dodatkowe atrybuty można dodać za pomocą menu Dodaj atrybuty. Używając dodatkowych atrybutów, możesz tworzyć ekscytujące efekty, np. atrybut Pora dnia pozwala stworzyć animację zachodu słońca, a atrybut Pole widoku – uzyskać efekt powiększenia. Więcej informacji na temat atrybutów przestrzennych
Oś czasu
W○Earth Studio animacje są przedstawiane na tradycyjnej liniowej osi czasu. Oś czasu jest podzielona poziomo na klatki i pionowo na trasy.
Klatki są równomiernie rozmieszczone u góry osi czasu. W ustawieniach możesz przełączać się między klatkami i sekundami. Trasy odpowiadają sąsiednim atrybutom. Klatka kluczowa dodana dla atrybutu pojawia się na trasie.
Przewijanie w górę i w dół powoduje jednoczesne przewijanie tras z osi czasu i listy atrybutów. Zmiana rozmiaru paska przewijania u dołu osi czasu powoduje poziome powiększenie lub pomniejszenie widoku osi czasu odpowiednio do określonego zakresu klatek. Kliknij dwukrotnie pasek przewijania, by pomniejszyć oś czasu i wyświetlić ją w całości.
Suwak odtwarzania
Suwak odtwarzania wyznacza bieżącą aktywną klatkę. Podczas odtwarzania suwak odtwarzania porusza się w obszarze roboczym od lewej do prawej strony z prędkością określoną przy użyciu elementów sterujących odtwarzaniem.
Możesz kliknąć i○przeciągnąć suwak odtwarzania, by zmienić klatkę. Możesz też przesuwać go klatka po klatce za pomocą ←→. Użyj ⇧← i ⇧→, by przesunąć się o pięć klatek w przód lub w tył.
Obszar roboczy
Obszar roboczy określa zakres klatek, do jakiego jest ograniczone odtwarzanie. Możesz przeciągnąć żółte uchwyty, by ustawić obszar roboczy, lub użyć klawiszy B i N, by ustawić bieżącą pozycję suwaka odtwarzania jako odpowiednio początek lub koniec obszaru roboczego.
Użyj skrótu ⌘← lub ⌘→, by przeskoczyć do pierwszej lub ostatniej klatki bieżącego obszaru roboczego.
Górny pasek
Górny pasek zawiera elementy sterujące odtwarzaniem, narzędzia do obsługi zawartości wyjściowej i narzędzia wyszukiwania.
Elementy sterujące odtwarzaniem
Po utworzeniu animacji elementy sterujące odtwarzaniem pozwalają wygenerować w○przeglądarce podgląd w○czasie rzeczywistym.
Tryb odtwarzania
Określa cykle obsługi odtwarzania po tym, jak suwak odtwarzania dojdzie do końca obszaru roboczego. Odtwarzanie domyślnie się zapętla, możesz jednak ustawić odtwarzanie z powtórzeniem od końca lub z zatrzymaniem.
Licznik klatek
Wyświetla bieżącą klatkę. Kliknięcie licznika klatki przełącza między klatkami i sekundami.
Migawka
Podczas poruszania się po Ziemi możesz w dowolnym momencie zapisać bieżący widok jako migawkę.
Renderowanie
Po uzyskaniu pożądanego efektu animacji możesz przeprowadzić renderowanie. Renderowanie zostało szczegółowo omówione tutaj.