Atrybuty specjalne
Większość animacji w○Earth Studio wykorzystuje atrybuty Pozycja kamery i Obrót kamery. Atrybuty dodatkowe pozwalają wykazać się większą kreatywnością i○swobodnie zmieniać wygląd Ziemi.
Dodawanie/usuwanie atrybutów
Atrybuty można dodawać do listy atrybutów i usuwać je z niej, korzystając z menu Dodaj atrybuty. Wystarczy zaznaczyć atrybut, by go włączyć i wyświetlić na osi czasu. Po wykonaniu tej czynności atrybut można zastosować do klatki kluczowej i użyć go w animacji.
Jeśli odznaczysz atrybut, zniknie on z osi czasu i zostanie dla niego przywrócona jego wartość domyślna. Klatki kluczowe, które znikną w wyniku takiego działania, zostaną jednak zapisane i pojawią się ponownie, gdy atrybut zostanie znów dodany do sceny.
Cel kamery
Atrybut Cel kamery wskazuje punkt sceny, w○kierunku którego jest zwrócona kamera. Istniejące wartości obrotu kamery zostaną zastąpione, dzięki czemu kamera zawsze będzie zwrócona bezpośrednio w kierunku celu.
Więcej informacji zawiera sekcja Cel kamery.
Pole widoku
Atrybut Pole widoku pozwala określić, jaki obszar świata ma być widoczny w klatce. Zmiana tej wartości przypomina zmianę ogniskowej obiektywu aparatu.
Miarą kąta widoku w Earth Studio jest stopień. Im większa liczba stopni, tym więcej świata widać (efekt obiektywu szerokokątnego). Niższe wartości ograniczają widok w kamerze (efekt teleobiektywu).
Pora dnia
Pora dnia to efekt kinowy dający ogromne możliwości. Po jego włączeniu Earth Studio renderuje realistyczne światło, gwiazdy i atmosferę na podstawie położenia słońca. Elementy te są kontrolowane przy użyciu wartości daty i godziny (GMT).
Oświetlenie
W○zależności od wybranej lokalizacji oraz aktualnej pory dnia w danym miejscu na Ziemi Earth Studio tworzy symulację promieni słonecznych, nocy, świtu i zmierzchu. Na dużych wysokościach Earth Studio renderuje teksturę nocną Ziemi ze światłami w miastach. Tekstura ta zanika na wysokości od 3000 do 8000 km.
Odpowiednie cieniowanie zostaje zastosowane do obiektów 3D i nałożone na ich istniejące tekstury w oparciu o kąt padania światła. Chmury rzucają cienie na znajdujące się pod nimi tereny.
Gwiazdy
Dane gwiazd są pozyskiwane z baz danych Europejskiego Obserwatorium Południowego. Gwiazdy są odpowiednio rozmieszczane na niebie na podstawie ustawionej daty i godziny. Dane te są bardzo dokładne. Wszystkie ciała niebieskie są prawidłowo mapowane; nawet zaćmienie słońca będzie widoczne w Earth Studio dokładnie w momencie, w○którym przewiduje się jego wystąpienie. (Nie wierzysz? Sprawdź Stany Zjednoczone w dniu 21 sierpnia 2017 roku o godzinie 18:27 GMT).
Atmosfera
Po włączeniu atrybutu Pora dnia Earth Studio będzie generować dokładne efekty atmosferyczne. Szczególnie pięknie prezentują się one w porze świtu i zmierzchu.
Pogoda wpływa na efekty atmosferyczne, zupełnie tak samo, jak ma to miejsce w prawdziwym świecie. Jeśli w Twojej okolicy niebo jest zachmurzone lub pada deszcz, scena będzie mieć kolor niebieski, a niebo będzie zasnute chmurami.
Chmury
Earth Studio domyślnie renderuje chmury nad powierzchnią Ziemi. Dane chmur są pobierane z baz danych amerykańskiej agencji rządowej NOAA (ang. National Oceanic and Atmospheric Administration) wiele razy dziennie, dlatego zawsze widzisz całkiem dokładne odzwierciedlenie aktualnych wzorców pogodowych na całym świecie.
Po wyłączeniu atrybutu Pora dnia chmury zaczynają zanikać na wysokości 20 000 km. Poniżej 8000 km nie są one wcale renderowane.
Może się zdarzyć, że nie będziesz chcieć wyświetlać chmur na żadnej wysokości – mogą one blokować Ci widok na dany obiekt lub tworzyć posępną atmosferę po włączeniu atrybutu Pora dnia. Atrybut Chmury pozwala włączać i wyłączać chmury odpowiednio do potrzeb.
Nakładka Ocean
Podczas renderowania oceanów na świecie Earth Studio domyślnie wyświetla topografię oceanu. Ustaw dla atrybutu Nakładka Ocean opcję włączona, by renderować gładką powierzchnię oceanu. Jeśli to ustawienie zostanie użyte w○połączeniu z atrybutem Pora dnia, będzie można uzyskać piękne efekty świetlne, takie jak odbicie słońca w wodzie.
W zależności od kąta kamery nakładka Ocean zanika w odległości od 630 do 400 km, aż do momentu, gdy topografia oceanu znów stanie się w pełni widoczna.